Skip to Content

Predavači

Prof. dr. Aleksandra Tubić

je redovna profesorica PMF u Novom Sadu. Bavi se naučno-istraživačkim radom u oblasti zeštita životne sredine, a posebno ispitivanjima uticaja mikroplastike i organskih zagađujućih materija na kvalitet vodenih ekosistema, kao i tretman voda. Poseduje ekspertizu u primeni gasne hromatografije. Iskusna je u radu u laboratorijskim i pilot istraživanjima. Rukovodilac je dva projekta iz programa HORIZON EUROPE i obavlja funkciju Vice Chair-a COST akcije PRIORITY. Takođe, aktivno učestvujem u radu Međunarodne organizacije za vode (eng. International water association - IWA), a posebno u upravnom odboru Radne grupe za upravljanje podzemnim vodama (IWA Groundwater management group). Koautor je više od 200 publikacija, od kojih su 68 radovi u međunarodno priznatim naučnim časopisima.


Aleksandra će predstavljati Glavno predavanje - Mikroplastika u životnoj sredini: izazovi, rešenja i održivi pristupi, od 09:30 do 10:00. 


ORCID  Više o radu

Prof. dr. Tanja Cirković Veličković 

je redovna profesorica biohemije na Hemijskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Takođe obavlja funkciju šefa Centra za izvrsnost istraživanja za molekularne nauke o hrani i lidera grupe za proteomiku na Hemijskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Diplomirala je biohemiju na Hemijskom fakultetu UB i specijalizovala se za molekularnu imunologiju tokom postdoktorskog studijskog perioda na Odeljenju za medicinu Karolinskog instituta u Stokholmu, Švedska, 2004. godine. Članica je grupe za proteomiku hrane i ishrane Evropske Proteomics Association, a predsednica je Srpskog udruženja za proteomiku. Bila je član Saveta Human Proteome Organization (HUPO) (2015–2017) i član Upravnog odbora HUPO inicijative za hranu i ishranu (od 2017). Od 2018. godine je članica Srpske akademije nauka i umetnosti.

Njeni trenutni istraživački interesi obuhvataju: identifikaciju alergenskih proteinskih sastojaka hrane i posttranslacione (kao i hemijske) modifikacije proteina koje nastaju tokom prerade i pod uticajem zagađenja životne sredine; uticaj prerade, matrice hrane i kontaminenata na strukturu, varenje i biološku aktivnost proteinskih sastojaka hrane, kao i interakcije proteina i liganada u prehrambenim sistemima; primenu visokorezolutne masa spektrometrije u oblastima hrane, ishrane i nauka o životnoj sredini. Objavila je više od 140 članaka u međunarodnim časopisima (Web of Science), jednu istraživačku monografiju i sedam poglavlja u knjigama. Citacije: 5700, h-indeks 42, i10 indeks 112 (Google Scholar, stanje na 02. februar 2025).

Tanja će predstavljati  Gostujuće predavanje Izazovi u određivanju mikroplastike u složenim matricama, od 10:00 do 10:20.

Više o radu

Dr. Robert Packer

je direktor portfelja za karakterizaciju materijala i kvalitet hrane u kompaniji PerkinElmer i radi u kompaniji već 15 godina. Nakon što je diplomirao hemiju, upisao je doktorske studije iz nauke o materijalima na Imperial College u Londonu, specijalizujući se za analitičke tehnike. Po završetku doktorskih studija pridružio se kompaniji PerkinElmer kao aplikativni naučnik u njihovoj diviziji za termičku analizu, pre nego što je prešao u sektor upravljanja proizvodima, prvo za termičku analizu, a zatim i za infracrvenu spektroskopiju. Nakon toga postao je lider segmentne strategije za tržišta ispitivanja hrane i farmaceutskih proizvoda za sve linije proizvoda kompanije PerkinElmer. U toj ulozi preselio se iz Velike Britanije u Konektikat. Pre pet godina vratio se upravljanju proizvodima kako bi preuzeo vođstvo nad poslovanjem u oblasti karakterizacije materijala i kvaliteta hrane, što uključuje IR, NIR, UV-VIS i FL spektroskopiju, termičku analizu, kao i NIR analizu kvaliteta hrane i proizvode za funkcionalno testiranje sa fokusom na žitarice i mlečne proizvode.

Robert će predstavljati Radionicu 1 - Optimising the Workflow for Microplastics Analysis using FTIR Microscopy, od 14:00 do 14:35. Predavanje će biti na engleskom jeziku.

Linkedin

Dr. Milica Velimirović

je 2013 godine stekla doktorsku diplomu iz primenjenih bioloških nauka na Univerzitetu u Antverpenu, u saradnji sa Flamanskim institutom za tehnološka istraživanja (VITO) u Belgiji. U periodu od 2013. do 2019. godine bila je na postdoktorskoj poziciji na Odeljenju za geo-nauke o životnoj sredini Univerziteta u Beču (Austrija), gde se njen rad fokusirao na razvoj validiranih i standardizovanih metoda koristeći frakcionisanje protoka polja povezano sa ICP-MS, kako bi se podržala implementacija preporuka Evropske komisije o nanomaterijalima.

Od 2019. do 2022. godine bila je viši postdoktorski istraživač (FWO) u istraživačkoj grupi "Atomička i masena spektrometrija" na Odeljenju za hemiju Univerziteta u Gentu (Belgija) i VITO-u. Trenutno je Marie Curie postdoktorski stipendista u VITO-u, član Upravnog odbora i vođa Radne grupe 7 (Razvijanje novih strategija za povećanje sinergije sa društvom i obrazovanjem) za COST akciju 20101 - Plastics monitoRIng detectiOn RemedIaTion recoverY (PRIORITY). Takođe, obavlja funkciju koordinatora projekta SSbD4CheM finansiranog od strane EU.

Njena glavna istraživačka interesovanja odnose se na razvoj novih analitičkih strategija i metoda masene spektrometrije za procenu i predviđanje zdravstvenih i ekoloških rizika nanomaterijala, uključujući nanoplastiku.

Milica će predstavljati Radionicu 2 - From Macro to Nanoplastics and Beyond: Advances in Analytical Techniques, od 14:35 do 15:15. Predavanje će biti na engleskom jeziku.

ORCID  Linkedin

Assist. Prof. Dr. Ula Putar

je stekla master diplomu iz hemijskog inženjerstva na Fakultetu za hemiju i hemijsku tehnologiju Univerziteta u Ljubljani, Slovenija, i doktorirala je na interdisciplinarnom programu zaštite životne sredine na istom univerzitetu. Trenutno je zaposlena kao docent i postdoktorski istraživač na Fakultetu za hemiju i hemijsku tehnologiju, Univerzitet u Ljubljani, Slovenija. Ona je član istraživačkog tima Planterastics, gde se njen rad fokusira na pripremu i karakterizaciju mikroplastike, njihovo starenje u životnoj sredini, ekotoksičnost, istraživanje indirektnih efekata i razvoj strategija za sprečavanje ulaska mikroplastike u životnu sredinu. Od pridruživanja timu Planterastics, sarađivala je sa brojnim institucijama kako u Sloveniji, tako i na međunarodnom nivou, uključujući Nacionalni institut za hemiju (Slovenija), Biotehnički fakultet Univerziteta u Ljubljani (Slovenija), Korejski univerzitet (Južna Koreja), RPTU (Nemačka), TU Wien (Austrija) i CEITEC (Češka Republika). Prošle godine, Ula je dobila dvogodišnji nacionalni postdoktorski projekat, u okviru kojeg će proučavati uticaj mikroplastike na ciklus hranljivih materija i emisije gasova staklene bašte

Ula će predstavljati Radionicu 3 - Preparation of microplastics for environmentally relevant laboratory research , od 15:25 do 16:15. Predavanje će biti na engleskom jeziku.

ORCID Linkedin

Roberto Ferrero Guerra 

je inženjer elektronike. Radio je za PerkinElmer protekle 21 godinu, od čega je 18 godina proveo kao specijalista za tehničku podršku u linijama za karakterizaciju materijala, uključujući spektrofotometriju i mikroskopsku analizu, kako infracrvenu, tako i konfokalnu mikroskopiju. Sa svim iskustvom stečenim u ovoj oblasti tokom tog vremena, u poslednje 3 godine njegov posao je bio fokusiran na aplikacije za korisnike. Pre nego što se pridružio PerkinElmeru, takođe je radio 8 godina u drugoj kompaniji kao tehničar za servis i aplikacije za instrumente za elementarnu analizu.


Roberto će predstavljati demonstracije opreme PerkinElmer (Fourier Transform Infrared mikroskopija) održaće se u tri termina: 

09:00 - 09:45; 13:00 - 13:45 i 15:15 - 16:00

Linkedin

dr. Helmut Ernstberger 

je analitički hemičar. U svojoj ulozi specijaliste za terenske aplikacije za neorganske linije proizvoda, pruža podršku tržištima u razvoju poslednjih 8 godina, radeći iz kancelarije u Milanu. Pre nego što se preselio u Milano, radio je 2 godine u Sheltonu, SAD, kao naučnik za aplikacije, i 1 godinu u Seer Greenu, Velika Britanija, za poslovnu jedinicu ICP-MS. Pre nego što se pridružio PerkinElmeru, imao je različite uloge u industriji kao projektni inženjer i u akademskoj zajednici kao predavač, rukovodilac laboratorije i saradnik istraživač.  

Roberto će predstavljati demonstracije opreme PerkinElmer ( Single Particle Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry) održaće se u tri termina: 

09:00 - 09:45; 13:00 - 13:45 i 15:15 - 16:00

Linkedin