Predavači
Prof. dr. Aleksandra Tubić
je redovna profesorica PMF u Novom Sadu. Bavi se naučno-istraživačkim radom u oblasti zeštita životne sredine, a posebno ispitivanjima uticaja mikroplastike i organskih zagađujućih materija na kvalitet vodenih ekosistema, kao i tretman voda. Poseduje ekspertizu u primeni gasne hromatografije. Iskusna je u radu u laboratorijskim i pilot istraživanjima. Rukovodilac je dva projekta iz programa HORIZON EUROPE i obavlja funkciju Vice Chair-a COST akcije PRIORITY. Takođe, aktivno učestvujem u radu Međunarodne organizacije za vode (eng. International water association - IWA), a posebno u upravnom odboru Radne grupe za upravljanje podzemnim vodama (IWA Groundwater management group). Koautor je više od 200 publikacija, od kojih su 68 radovi u međunarodno priznatim naučnim časopisima.
Aleksandra će predstavljati Glavno predavanje - Mikroplastika u životnoj sredini: izazovi, rešenja i održivi pristupi, od 09:30 do 10:00.
Prof. dr. Tanja Cirković Veličković
je redovna profesorica biohemije na Hemijskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Takođe obavlja funkciju šefa Centra za izvrsnost istraživanja za molekularne nauke o hrani i lidera grupe za proteomiku na Hemijskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Diplomirala je biohemiju na Hemijskom fakultetu UB i specijalizovala se za molekularnu imunologiju tokom postdoktorskog studijskog perioda na Odeljenju za medicinu Karolinskog instituta u Stokholmu, Švedska, 2004. godine. Članica je grupe za proteomiku hrane i ishrane Evropske Proteomics Association, a predsednica je Srpskog udruženja za proteomiku. Bila je član Saveta Human Proteome Organization (HUPO) (2015–2017) i član Upravnog odbora HUPO inicijative za hranu i ishranu (od 2017). Od 2018. godine je članica Srpske akademije nauka i umetnosti.
Njeni trenutni istraživački interesi obuhvataju: identifikaciju alergenskih proteinskih sastojaka hrane i posttranslacione (kao i hemijske) modifikacije proteina koje nastaju tokom prerade i pod uticajem zagađenja životne sredine; uticaj prerade, matrice hrane i kontaminenata na strukturu, varenje i biološku aktivnost proteinskih sastojaka hrane, kao i interakcije proteina i liganada u prehrambenim sistemima; primenu visokorezolutne masa spektrometrije u oblastima hrane, ishrane i nauka o životnoj sredini. Objavila je više od 140 članaka u međunarodnim časopisima (Web of Science), jednu istraživačku monografiju i sedam poglavlja u knjigama. Citacije: 5700, h-indeks 42, i10 indeks 112 (Google Scholar, stanje na 02. februar 2025).
Tanja će predstavljati Gostujuće predavanje - Izazovi u određivanju mikroplastike u složenim matricama, od 10:00 do 10:20.
Dr. Robert Packer
je direktor portfelja za karakterizaciju materijala i kvalitet hrane u kompaniji PerkinElmer i radi u kompaniji već 15 godina. Nakon što je diplomirao hemiju, upisao je doktorske studije iz nauke o materijalima na Imperial College u Londonu, specijalizujući se za analitičke tehnike. Po završetku doktorskih studija pridružio se kompaniji PerkinElmer kao aplikativni naučnik u njihovoj diviziji za termičku analizu, pre nego što je prešao u sektor upravljanja proizvodima, prvo za termičku analizu, a zatim i za infracrvenu spektroskopiju. Nakon toga postao je lider segmentne strategije za tržišta ispitivanja hrane i farmaceutskih proizvoda za sve linije proizvoda kompanije PerkinElmer. U toj ulozi preselio se iz Velike Britanije u Konektikat. Pre pet godina vratio se upravljanju proizvodima kako bi preuzeo vođstvo nad poslovanjem u oblasti karakterizacije materijala i kvaliteta hrane, što uključuje IR, NIR, UV-VIS i FL spektroskopiju, termičku analizu, kao i NIR analizu kvaliteta hrane i proizvode za funkcionalno testiranje sa fokusom na žitarice i mlečne proizvode.
Robert će predstavljati Radionicu 1 - Optimising the Workflow for Microplastics Analysis using FTIR Microscopy, od 14:00 do 14:35. Predavanje će biti na engleskom jeziku.
Dr. Milica Velimirović
je 2013 godine stekla doktorsku diplomu iz primenjenih bioloških nauka na Univerzitetu u Antverpenu, u saradnji sa Flamanskim institutom za tehnološka istraživanja (VITO) u Belgiji. U periodu od 2013. do 2019. godine bila je na postdoktorskoj poziciji na Odeljenju za geo-nauke o životnoj sredini Univerziteta u Beču (Austrija), gde se njen rad fokusirao na razvoj validiranih i standardizovanih metoda koristeći frakcionisanje protoka polja povezano sa ICP-MS, kako bi se podržala implementacija preporuka Evropske komisije o nanomaterijalima.
Od 2019. do 2022. godine bila je viši postdoktorski istraživač (FWO) u istraživačkoj grupi "Atomička i masena spektrometrija" na Odeljenju za hemiju Univerziteta u Gentu (Belgija) i VITO-u. Trenutno je Marie Curie postdoktorski stipendista u VITO-u, član Upravnog odbora i vođa Radne grupe 7 (Razvijanje novih strategija za povećanje sinergije sa društvom i obrazovanjem) za COST akciju 20101 - Plastics monitoRIng detectiOn RemedIaTion recoverY (PRIORITY). Takođe, obavlja funkciju koordinatora projekta SSbD4CheM finansiranog od strane EU.
Njena glavna istraživačka interesovanja odnose se na razvoj novih analitičkih strategija i metoda masene spektrometrije za procenu i predviđanje zdravstvenih i ekoloških rizika nanomaterijala, uključujući nanoplastiku.
Milica će predstavljati Radionicu 2 - From Macro to Nanoplastics and Beyond: Advances in Analytical Techniques, od 14:35 do 15:15. Predavanje će biti na engleskom jeziku.
Assist. Prof. Dr. Ula Putar
je stekla master diplomu iz hemijskog inženjerstva na Fakultetu za hemiju i hemijsku tehnologiju Univerziteta u Ljubljani, Slovenija, i doktorirala je na interdisciplinarnom programu zaštite životne sredine na istom univerzitetu. Trenutno je zaposlena kao docent i postdoktorski istraživač na Fakultetu za hemiju i hemijsku tehnologiju, Univerzitet u Ljubljani, Slovenija. Ona je član istraživačkog tima Planterastics, gde se njen rad fokusira na pripremu i karakterizaciju mikroplastike, njihovo starenje u životnoj sredini, ekotoksičnost, istraživanje indirektnih efekata i razvoj strategija za sprečavanje ulaska mikroplastike u životnu sredinu. Od pridruživanja timu Planterastics, sarađivala je sa brojnim institucijama kako u Sloveniji, tako i na međunarodnom nivou, uključujući Nacionalni institut za hemiju (Slovenija), Biotehnički fakultet Univerziteta u Ljubljani (Slovenija), Korejski univerzitet (Južna Koreja), RPTU (Nemačka), TU Wien (Austrija) i CEITEC (Češka Republika). Prošle godine, Ula je dobila dvogodišnji nacionalni postdoktorski projekat, u okviru kojeg će proučavati uticaj mikroplastike na ciklus hranljivih materija i emisije gasova staklene bašte
Ula će predstavljati Radionicu 3 - Preparation of microplastics for environmentally relevant laboratory research , od 15:25 do 16:15. Predavanje će biti na engleskom jeziku.
Roberto Ferrero Guerra
je inženjer elektronike. Radio je za PerkinElmer protekle 21 godinu, od čega je 18 godina proveo kao specijalista za tehničku podršku u linijama za karakterizaciju materijala, uključujući spektrofotometriju i mikroskopsku analizu, kako infracrvenu, tako i konfokalnu mikroskopiju. Sa svim iskustvom stečenim u ovoj oblasti tokom tog vremena, u poslednje 3 godine njegov posao je bio fokusiran na aplikacije za korisnike. Pre nego što se pridružio PerkinElmeru, takođe je radio 8 godina u drugoj kompaniji kao tehničar za servis i aplikacije za instrumente za elementarnu analizu.
Roberto će predstavljati demonstracije opreme PerkinElmer (Fourier Transform Infrared mikroskopija) održaće se u tri termina:
09:00 - 09:45; 13:00 - 13:45 i 15:15 - 16:00
dr. Helmut Ernstberger
je analitički hemičar. U svojoj ulozi specijaliste za terenske aplikacije za neorganske linije proizvoda, pruža podršku tržištima u razvoju poslednjih 8 godina, radeći iz kancelarije u Milanu. Pre nego što se preselio u Milano, radio je 2 godine u Sheltonu, SAD, kao naučnik za aplikacije, i 1 godinu u Seer Greenu, Velika Britanija, za poslovnu jedinicu ICP-MS.
Pre nego što se pridružio PerkinElmeru, imao je različite uloge u industriji kao projektni inženjer i u akademskoj zajednici kao predavač, rukovodilac laboratorije i saradnik istraživač.
Roberto će predstavljati demonstracije opreme PerkinElmer ( Single Particle Inductively Coupled Plasma Mass Spectrometry) održaće se u tri termina:
09:00 - 09:45; 13:00 - 13:45 i 15:15 - 16:00